Zvlhčovanie vzduchu a zvlhčovače

Dôvody na zvlhčovanie vzduchu 

Správna vlhkosť vzduchu je dôležitá v priemysle  potravinárskych prevádzkach pre udržanie optimálnej klímy dôležitej pre technologické procesy, v znižovaní elektrostatického náboja, zachovanie vlastností surovín atd. Zvlhčovanie sa vykonáva za účelom zlepšenia vlastností materiálu pri výrobe výrobkov.

Co získáte instalaciou zvlhčovacieho systému?

 • Stabilnú úroveň vlhkosti materiálov som výrobnom procesov (materiály na báze dreva, papierov, textílií POD.)     
 • úpravu vnútornej klímy budov vytvorenie zdravšieho pracovné prostredie pre zamestnancov     
 • uchovanie ovocia, zeleniny, mäsa iných vysychajúcej potravin     
 • odstránenie statické elektriny kedy najviac zvlhčovanie využijete     
 • v období relatívnej vlhkosti nízkej vlhkosti prostredie (zimné obdobie - Vonku slnečno mráz)  pri problémoch s výrobnými technológiami 

 

Uplatnenie Zvlhčovačieho systému

 

ZVLHČOVANIE TLAČIARNÍ   

Zlepovanie statickou elektrinou, trhliny vlnenie papierov to sú hlavné problémy zapríčinené suchým vzduchom v tlačiarenskom priemysle. Najmä v období zimných mesiacov.

ZVLHČOVANIE pri spracovaní dreva   

Pri procesoch zvlhčovania odvlhčovania drevo pracuje, rozpína sa a zmršťuje. Tým vznikajú trhliny, poškodzuje sa štruktúra dreva a deformuje sa.

ZVLHČOVANIE v textilnom priemysle   

Ak je textilné vlákno, prebiehajúce tkáčskym stavom suché, stava sa krehkým a trhá sa. To vedie k zastaveniu práce, prestojom spomaleniu výroby. Navyše vlákno, ktoré sa pretrhne, uvoľňuje prach, ktorý zhorší kvalitu vzduchu.

ZVLHČOVANIE kancelárií   

Suchý Vzduch v zime zvyšuje úroveň prašnosti k kancelárskom vzduchu. Správnym zvlhčovaním sa môže kvalita vzduchu zlepšiť, pretože dôjde k zníženiu koncentrácie prachu. Zníži sa rozpadávanie vlákien, prachové častice sa viac zhlukujú môžu byť  potom ľahšie zachytené filtrami. Kancelária, v lete klimatizovaná, v zime vykurovaná, je často miestom kde je suchý vzduch. Správne vlhčenie , rovnako tak ako obmedzenie množstva prachu vo forme suspenzie, zaistí ľuďom pohybujúcim sa v zatvorených miestnostiach vhodné prostredie na dýchanie a zabraňuje sa problém vznikajúcim vysušovaním horných dýchacích ciest. 

ZVLHČOVANIE v múzeu   

Udržiavanie stabilných klimatických podmienok je zásadné pre dlhodobé uchovávanie drahých diel a umeleckých prác. Ak by plátno neustále menilo svoju veľkosť, maľba, ktorej veľkosť sa na druhej strane nemení by bola nezvratne poškodená.

 

ZVLHČOVANIE V POTRAVINÁRSKOM PRIEMYSLE   

Mäso si udržuje svoju červenú farbu bez pridávania prímesí ak je skladovanie vo vhodných kontajneroch so zodpovedajúcou vlhkosťou a teplotou. Pokiaľ ovocie zelenina stratí príliš vlhkosti, ich bunky nezvratne vyschnú. Z tohto dôvodu je dôležité potraviny udržiavať vo vlhkom prostredí od okamihu skladovania až do predaja zákazníkovi.

ZVLHČOVANIE V POČÍTAČOVÝCH sálach      

Nedostatočné riadenie vlhkosti v počítačových sálach v sebe skrýva nebezpečenstvo elektrostatického náboja, ktorého vybitie môze spôsobit zmazanie pamäte alebo poškodenie elektronických súčiastok. Ak je vzduch príliš suchý, môže sa náboj ľahko vytvoriť napr. na vysokorýchlostných tlačiarňach pri pohybe papierov.

 

ZVLHČOVANIE vo fotolaboratóriu   

Väčšina fotografických laboratóriu rieši riadenie vlhkosti, aby zabránili vytváraniu elektrostatických nábojov na filmoch.

 

ZVLHČOVANIE v automobilovom priemysle lakovne

Pre lakovne je optimálnu vlhkosť 72%. Pri tejto vlhkosti nedochádza k odparovaniu farby s vodným základom, farba nadväzuje na striekaný povrch podľa požiadaviek výrobca farby. Kvalita povrchu zaisťuje menšie nároky na brúsenie leštenie a prináša úspory.

Priestory pre leštenie brúsenie: Požiadavkou pre vlhkosť v týchto priestoroch je aby bol elektrický náboj prachu rovnaký ako na povrchu automobilu. 

Testovanie motorov: Zvlhčovanie sa používa pre navodenie extrémnych podmienok pre chod motorov.

 

ZVLHČOVANIE v nemocniciach   

Problémy v prevádzke nemocníc: vytváranie elektrostatickej elektriny, bolesti hlavy, podráždenie očí krku, problémy s pokožkou. Všetko je potrebné riešiť pomocou zvlhčovacieho systému.

 

ZVLHČOVANIE v tabakovom priemysel   

Suchý vzduch spôsobuje zhoršenie vlastností tabaku ako napríklad zmršťovanie, stratu hmotnosti, krehkosť, lámavosť trhanie tabáku. Tabák potom vypadáva z cigariet, cigaretový papier sa nenaplní a cigarety praskajú.

 

Čo získate inštaláciou zvlhčovacieho SYSTÉMU?      

 • Trvalé stabilnú úroveň relatívnej vlhkosti v prostredí    
 • Trvalé stabilnú úroveň rovnovážnej vlhkosti materiálov na skladoch vo výrobnom procese (materiály na báze dreva, papierov, textílií POD.)     
 • Trvalé udržateľné, stabilné technologické podmienky     
 • Trvalé odstránite tvorbu statické elektriny a jej výboja     
 • Trvalé znížite prašnosť v prostredie    
 • získate zdravú klímu     
 • znížite náklady na vykurovanie
 • predĺžite životnosť uchovaním ovocia, zeleniny, mäsa iných vysychajúcej potravin     
 • úsporu nákladov- zefektívnenie výrobnej činnostiZvlhčovacie systémy nájdu využitie tiež som všetkých ďalších objektoch, prevádzkach, skladoch, kde je nutná stabilná vlhkosť prostredia.

 

KOLTEN, spol. s.r.o.            Tel. 046/540 27 60              e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.